Violka Trojbarevná


Zdroj: 
©wikimedia

Violka trojbarevná, známá také jako maceška, je drobná bylina dorůstající výšky až 30 cm. Roste na okrajích cest, polí a luk téměř v celé Evropě.

Účinky

Violka trojbarevná má následující účinky:

  • Protizánětlivé
  • Rozpouští hleny
  • Podporuje látkovou výměnu

Použití

Violka trojbarevná se používá:

  • Zevně jako koupel nebo k oplachování nemocných tkání. Zevní užití nálevu z violky pomáhá při lehčích kožních onemocněních, jako je akné, nadměrná tvorba lupů nebo svědění pokožky.
  • Vnitřně jako čaj na léčbu kašle, rozpouštění hlenů a k léčbě nemocí z nachlazení. V lidovém léčitelství se violka trojbarevná používá také k čištění krve a pro podporu látkové výměny.

Popis

Violka trojbarevná má hranatou lodyhu, ze které u země vyrůstají palisty a řapíkaté listy s pilovitým až zubatým okrajem. Květy violky trojbarevné rostou na dlouhých úžlabních stopkách a jsou většinou modré až fialové a žlutobílé.

Účinné látky

Terapeuticky účinné látky obsažené ve violce jsou flavonoidy, sliz, třísloviny, fonolkarbonové kyseliny a kyselina salicylová.

Doba sběru

Violka trojbarevná se sbírá od května do září.

Zjednodušení

Violka trojbarevná

Violka trojbarevná, známá také jako maceška, je léčivá bylina, která se používá k léčbě různých onemocnění. Má protizánětlivé, hleno rozpouštějící a metabolismus podporující účinky.

Použití

Violka trojbarevná se používá zevně jako koupel nebo k oplachování nemocných tkání. Zevně pomáhá při lehčích kožních onemocněních, jako je akné, nadměrná tvorba lupů nebo svědění pokožky.

Vnitřně se používá jako čaj na léčbu kašle, rozpouštění hlenů a k léčbě nemocí z nachlazení. V lidovém léčitelství se používá také k čištění krve a pro podporu látkové výměny.

Popis

Violka trojbarevná je drobná bylina dorůstající výšky až 30 cm. Má hranatou lodyhu, ze které u země vyrůstají palisty a řapíkaté listy. Květy violky trojbarevné jsou většinou modré až fialové a žlutobílé.

Účinné látky

Violka trojbarevná obsahuje flavonoidy, sliz, třísloviny, fonolkarbonové kyseliny a kyselinu salicylovou.

Doba sběru

Violka trojbarevná se sbírá od května do září.